Niemcy - świadczenia medyczne

Świadczenia medyczne dla Polaków w Niemczech

 

Poza zdobyciem dobrze płatnej pracy i miejsca do życia, Polacy powinni przyjrzeć się opiece medycznej w Niemczech. Choć możliwe jest korzystanie z karty EKUZ to posiadając legalne zatrudnienie, można też nabyć prawo do świadczeń medycznych oferujących przez zagraniczną służbę zdrowia. Jak to wygląda w praktyce i o czym należy pamiętać?

Niemiecki system ubezpieczeń w wielu kwestiach nie różni się od tego, który mamy w Polsce. Jednym z przykładów jest ochrona zdrowia – każdy, kto jest legalnie zatrudniony, a pracodawca płaci składki, ma prawo do opieki na terenie całych Niemiec, niezależnie od tego, czy posiada obywatelstwo tego kraju, polskie czy innej nacji. W dodatku, każdy kto otrzymuje prawo do takich świadczeń, może sam wybrać do której kasy chorych będzie należeć.

Świadczenia medyczne dla Polaków

Niemcy długo zapowiadały reformy w zakresie opieki zdrowotnej i dopiero 10 lat temu zostały one wdrażane. Najważniejszą przesłanką było stworzenie funduszu, który objąłby wszystkich obywateli, którzy posiadają prawo do takich świadczeń. Budżet byłby zasilany z dwóch źródeł – od państwa, a także ze składek ubezpieczeniowych, które są odprowadzane od każdej zatrudnionej (legalnie osoby). Warto też dodać, że system, który obecnie działa w Niemczech łączy w sobie elementy tego ustawowego (nakładanego przez państwo), jak i prywatnego. Dlatego każdy obywatel ma obowiązek posiadania takiego – a od niego zależy, który wybierze.

Już dziś zarezerwuj przejazd!

ZAPISZ SIĘ!


Gesundheitsfond – niczym polski NFZ

System ubezpieczeń zdrowotnych w Niemczech niewiele różni się od tego w Polsce. Tak samo w obydwóch przypadkach, odprowadzane są składki naliczane procentowo od dochodu. Wszystkie one trafiają do niemieckiego odpowiednika NFZ, który znamy w naszym kraju, a on dalej rozkłada pieniądze pomiędzy kasy chorych.

Ale jak to wygląda z punktu widzenia Polaka pracującego w Niemczech? Każdy, kto wybiera się do Niemiec, nie musi martwić się o przewóz ubezpieczenia z naszego kraju i drżeć, że coś się może stać i będzie płacić horrendalnie wysokie rachunki za opiekę zdrowotną. Każdy, kto pracuje u niemieckiego pracodawcy, ma w pakiecie podstawową pomoc medyczną w nagłych wypadkach. W dodatku, jeżeli pensja takiej osoby nie przekracza 3975 euro (brutto) na miesiąc, to państwowe ubezpieczenie jest obowiązkowe i obejmuje również małżonka i dzieci, jeżeli nie posiadają oni swojego.

Nawet kobiety (lub mężczyźni) po porodzie mogą liczyć na pomoc państwa przez 12 miesięcy od momentu narodzin dziecka. Wówczas wypłacany jest zasiłek, który nie przekracza 1800 euro miesięcznie. Zasiłki chorobowe, które są znane w Polsce, funkcjonują także w Niemczech. Każdy, kto pracuje i z jego pensji odprowadzane są składki na ubezpieczenie chorobowe (w takim samym stosunku płaci je pracownik, jak i pracodawca), mamy prawo do zasiłku, który wynosi od 70 do 90% naszej wypłaty. Jest jednak pewne ale – taki zasiłek przyznawany jest raz na trzy lata, gdy stan nie pozwala na wykonywanie pracy (lub przebywamy w tym czasie w szpitalu) i trwa do 78 dni.


Sprawdź najpopularniejsze wpisy: