Dokumenty potrzebne w Niemczech

Jakie dokumenty przygotować do wyjazdu ?

 

Chcąc udać się w podróż do Niemiec warto zastanowić się nad tym, jakie dokumenty będą potrzebne – wszak nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o te podstawowe, takie jak dowód osobisty czy paszport, ale również wiele innych, które pozwolą na odpowiednie funkcjonowanie w kraju naszych zachodnich sąsiadów – szczególnie podczas dłuższego pobytu.

Najważniejsze dokumenty

Oczywiście do tych dokumentów, które zawsze powinniśmy mieć przy sobie należą dowód osobisty oraz (lub) paszport. Do czego będą potrzebne? Chociażby do przekroczenia granicy – od momentu zniesienia kontroli osób przekraczających granice między krajami Unii Europejskiej, wystarczy do tego tylko dowód osobisty. Dowód lub paszport są niezbędne również w trakcie pobytu za granicą – ich posiadanie pozwala bowiem starać się o zameldowanie oraz pozwolenie na pobyt, a także, podobnie jak w naszym kraju, są niezbędne podczas podpisywania umowy o pracę.

Oczywiście w przypadku kiedy sami jesteśmy kierowcami i zamierzamy kierować w Niemczech samochodem, niezbędne będzie prawo jazdy – polskie obowiązuje na terenie całej UE, więc wystarczy ono, by legalnie podróżować po Niemczech. Warto również posiadać kartę EKUZ lub inne zaświadczenie o posiadanym ubezpieczeniu zdrowotnym, dzięki któremu możliwe będzie skorzystanie z niemieckiej opieki zdrowotnej.


Już dziś zarezerwuj przejazd!

ZAPISZ SIĘ!


Co poza tym?

Aby nie mieć problemów z procedurami w Niemczech, warto zabrać:

  • zaświadczenie o niekaralności – dla pracodawców oraz w procedurze starania się o pobyt stały lub tymczasowy,
  • wszelkiego rodzaju dyplomy, certyfikaty oraz inne dokumenty świadczące o kwalifikacjach, wiedzy, umiejętnościach i wykształceniu – oczywiście wszystkie przetłumaczone na język niemiecki,
  • dowód przyjęcia na studia, gdy zamierzacie Państwo podjąć naukę,
  • oryginał aktu urodzenia,
  • książeczkę szczepień.

Warto pamiętać o tym, że lepiej zabrać więcej niż mniej, bo nigdy nie wiadomo w jakich sytuacjach przydać się może dokument, który pozornie jest niepotrzebny. Powyższe powinny jednak wystarczyć, by móc normalnie funkcjonować za granicą.


Sprawdź najpopularniejsze wpisy: