Podróż do Niemiec

Na co warto zwrócić uwagę podczas podróży do Niemiec ?

 

Przekroczenie granicy i pobyt

Jako członkowie Unii Europejskiej nie jesteśmy poddawani kontroli na granicy z Niemcami, dlatego też możemy swobodnie wjeżdżać do kraju naszych zachodnich sąsiadów na dowód osobisty (paszport nie jest potrzebny, ale na jego mocy również możliwe jest przekroczenie granicy). Dowód musi posiadać dobry stan techniczny, by móc wyczytać z niego niezbędne dane i powinien być ważny przez co najmniej 3 miesiące.

Przebywanie na terenie Niemiec przez mniej niż 3 miesiące nie wiąże się z jakimikolwiek dodatkowymi formalnościami, poza meldunkiem. Prawo do przebywania powyżej 3 miesięcy otrzymujemy wtedy, gdy pracujemy, prowadzimy działalność gospodarczą albo przybyliśmy do Niemiec w celu podjęcia nauki – należy w każdym z tych przypadków posiadać ubezpieczenie zdrowotne oraz środki na utrzymanie siebie, wraz z rodziną.


Już dziś zarezerwuj przejazd!

ZAPISZ SIĘ!

Meldunek

Bez względu na czas, jaki chcemy spędzić w Niemczech, podlegamy obowiązkowi meldunkowemu – obowiązek ten należy spełnić w ciągu 7 dni od przyjazdu. Jest to prosta procedura, bowiem wystarczy tylko udać się do urzędu meldunkowego, znajdującego się najczęściej w urzędzie miasta lub gminy i odebrać potwierdzenie zameldowania. W przypadku dłuższej wizyty za granicą należy wypełnić specjalny formularz.

Przepisy celne i zwierzęta

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, na terytorium Niemiec można przywieźć maksymalnie:

  • 10 l spirytusu,
  • 20 l wyrobów spirytusowych,
  • 90 l wina,
  • 110 l piwa,
  • 800 papierosów, 400 cygaretek, 200 cygar, 1 kg tytoniu.

W przypadku takich ilości nie trzeba udowadniać tego, że produkty przeznaczone są do użytku własnego. W przypadku podróżowania z kwotą 10 tysięcy Euro albo większą, należy dowiedzieć się od organów celnych czy kwota ta będzie musiała zostać zgłoszona do oclenia.

Jeżeli chodzi o przewóz zwierząt domowych – zarówno psy, koty, jak i fretki muszą posiadać paszporty. Tego rodzaju dokumenty wydawane są przez określone lecznice weterynaryjne. Ponadto zwierzęta muszą posiadać specjalny czip, którego numer i miejsca umieszczenia znajdują się w paszporcie.


Sprawdź najpopularniejsze wpisy: