Przygotowanie do wyjazdu

Jak przygotować się do wyjazdu ?

 

Wyjazd za granicę wiąże się z obowiązkowymi przygotowaniami, które muszą być pieczołowite i odpowiednio zorganizowane, by na miejscu nie spotkały nas żadne niedogodności. Organizując od lat zagraniczne wyjazdy, doskonale wiemy jak powinny wyglądać przygotowania i na co szczególnie warto zwrócić uwagę, dlatego chętnie w tym Państwu pomożemy.

Przed wyjazdem

Niezależnie od tego jakimi priorytetami kierujemy się wyjeżdżając za granicę, zawsze należy:

  • Poinformować o wyjeździe najbliższych, pozostawić swoje dane kontaktowe i adres, a także zadbać o opiekę nad mieszkaniem.
  • Zadbać o komplet dokumentów i zabrać go ze sobą – to które z nich spakować, znajdziecie Państwo w innym artykule na naszej stronie internetowej.
  • Wybrać odpowiedniego przewoźnika, który zapewnia komfort oraz bezpieczeństwo w czasie podróży.
  • Znaleźć wszelkie informacje dotyczące miejsca pobytu, a także kultury obowiązującej w danym kraju. Konieczne jest również zapoznanie się z różnicami obowiązującymi w zakresie norm prawnych – przebywając na terenie zagranicznego kraju musimy stosować się do zasad w nim obowiązujących.
  • Zabrać ze sobą adresy i numery telefonów – do polskiej ambasady lub konsulatu, przyszłego pracodawcy i miejsca zamieszkania oraz ważnych instytucji, które w razie kłopotów będą w stanie udzielić pomocy.
  • Zabrać wszystko to, co pozwoli łatwiej odnaleźć się w nowej rzeczywistości – mapy i słowniki, przewodniki turystyczne itp.

W przypadku wyjazdu do pracy, konieczne jest sprawdzenie agencji pośrednictwa pracy, by nie trafić na oszustów – dowiedzmy się też jakie dokumenty ze sobą zabrać, w jakich warunkach będziemy mieszkać i w którym miejscu przyjdzie nam pracować, by ustalić wszelkie kwestie logistyczne – dojazd, czas podróży do miejsca pracy itd.


Już dziś zarezerwuj przejazd!

ZAPISZ SIĘ!

Życie za granicą

Bez elementarnej wiedzy dotyczącej leczenia, zamieszkania, pracy czy potrzeb finansowych nie warto decydować się na wyjazd. Aby życie za granicą było łatwiejsze, warto zadbać o ubezpieczenie – EKUZ, a więc Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, którą otrzymuje się w oddziale NFZ, a także polisę turystyczną, będącą dopełnieniem EKUZ – dzięki niej nie będziemy musieli obawiać się kosztów leczenia za granicą. Tego rodzaju ubezpieczenie to również pomoc w wielu innych sytuacjach – opieka nad dziećmi, wsparcie tłumacza czy pomoc prawnika. Warto zadbać również o NNW (Ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków).

Po przyjeździe należy zająć się formalnościami – meldunkiem, założeniem konta w banku oraz wszystkim, co związane jest z wynajmem mieszkania. Warto odpowiednio wcześniej zadbać o naukę języka, bowiem jest on niezbędny, by normalnie funkcjonować za granicą. W wielu sytuacjach rozmówki i słowniki mogą nie pomóc, dlatego podstawy dobrze jest poznać jeszcze przed wyjazdem.

Jeżeli chodzi o kwestie finansowe, ilość potrzebnych pieniędzy jest uzależniona od indywidualnych potrzeb. Na życie jest to kwota w granicach 200-300 EURO, a jeżeli chodzi o czynsz najmu – 600-1000 EURO. Oczywiście są to sumy orientacyjne, które mają na celu ukazanie Państwu potencjalnych kosztów.


Sprawdź najpopularniejsze wpisy: