Praca w Holandii

Praca w Holandii – co warto wiedzieć przed wyjazdem?

 

Holandia to kraj niezwykle często wybierany przez Polaków jako miejsce pracy, zarówno tej stałej, jak i sezonowej. W tej kwestii Holandia zajmuje czwarte miejsce wśród krajów zarobkowych, do których regularnie udają się nasi rodacy. Co warto wiedzieć o tamtejszym rynku pracy i o holenderskich realiach dnia codziennego? Sprawdź jeszcze przed wyjazdem.

Największe zapotrzebowanie zgłaszane jest na pracowników sezonowych

Jeśli poszukujemy pracy jedynie w sezonie i do tego nie boimy się zajęć w ogrodnictwie, rolnictwie, a także budownictwie, czy transporcie – Holandia będzie z pewnością dobrym miejscem na podjęcie tego typu pracy. W kraju tym najczęściej zgłaszane jest zapotrzebowanie na pracowników fizycznych, realizujących zadania sezonowo i w branżach wspomnianych powyżej, a także w przemyśle, obsłudze maszyn, czy też logistyce. Warto tutaj jednak dodać, że nawet praca fizyczna opiera się w Holandii o wysoko rozwinięte i zaawansowane technologie oraz nowoczesne rozwiązania organizacyjne.

Praca w Holandii to nie to samo, co praca w Polsce

Poszukując pracy w Holandii warto pamiętać, że tamtejsze realia znacząco różnią się od tych, do jakich jesteśmy przyzwyczajeni w naszym kraju.

Pierwszą, podstawową różnicą jest obowiązujący system godzin pracy. Pracując w Holandii godziny pracy możemy mieć wyznaczone w przedziale tygodniowym. Przedziały te mogą mieć sporą rozpiętość, a pracodawca może zagwarantować nam jedynie minimalną liczbę godzin. Czasem okazuje się, że kontrakt obejmuje od 0 do na przykład 40 godzin pracy tygodniowo. Jest to tzw. kontrakt zerowy. Wtedy może okazać się, że w rzeczywistości nie wykonamy żadnej pracy.

Co jeszcze wyróżnia rynek pracy w Holandii?

Wyjeżdżając do pracy w Holandii powinniśmy pamiętać, że istnieje tam coś takiego, jak praca w zróżnicowanych fazach, określanych odpowiednio fazą A, B i C. Co to dokładnie oznacza?

Przyjeżdżając do kraju i rozpoczynając pracę znajdziemy się najprawdopodobniej w fazie A, czyli we wstępnej fazie zatrudnienia. Taki etap trwa zazwyczaj około 76 tygodni i niestety w tym okresie nie przysługuje nam zbyt wiele praw i przywilejów.

Z kolei kolejna faza zatrudnienia, tj. faza B, wiąże się tutaj już z konkretnymi przywilejami i przede wszystkim wyższą stawką wynagrodzenia.

Ilu Polaków pracuje obecnie w Holandii?

Na chwilę obecną szacuje się, że w Holandii przebywa w celach zarobkowych około 130 tysięcy Polaków. Sezonowo ilość ta zwiększa się o kolejne 150 do nawet 250 tysięcy osób. Zatem, jak widać praca w tym niewielkim kraju okazuje się raczej rozwiązaniem korzystnym.

Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest także kwestia wygodnego dojazdu do Holandii. Możemy bowiem dotrzeć tam wygodnym i bezpiecznym busem. W ten sposób na pewno nie spóźnimy się do pracy!


Już dziś zarezerwuj przejazd!

ZAPISZ SIĘ!


Sprawdź najpopularniejsze wpisy: