Niemcy - zarobki

Dokumenty, które warto mieć jadąc do Niemiec

 

Niezależnie od tego, czy do Niemiec wyjeżdżamy tylko na kilka dni, czy jednak nasz pobyt będzie znacznie dłuższy, przy każdej podróży należy odpowiednio się przygotować. Jednym z punktów na „check liście” są dokumenty, które bezwzględnie należy ze sobą zabrać. Oczywiście nie zakładamy problemów, jednak dla spokoju sumienia – pewne zaświadczenia zawsze gdzieś mogą się przydać.

Choć skończyły się czasy zamkniętych granic, gdzie czekaliśmy na przejściach, aby skontrolowali nam paszporty, dokumenty pojazdów, to nadal paszport czy dowód osobisty powinien znaleźć się w naszym portfelu czy etui z ważnymi papierami. Zaskakujące jest to, jak często będziemy się nimi posługiwać poza granicami Polski!

Najważniejsze dokumenty, które bezwzględnie należy posiadać

Choć firmy transportowe, które oferują przewóz ludzi do Niemiec nie sprawdza, czy każdy posiada komplet dokumentów, to jednak nie zwalnia nas – pasażerów, z ich skompletowania. Na pewno „łatwiej” mają osoby, które wybierają się do zachodnich sąsiadów na krótki czas – aby odwiedzić rodzinę, pozwiedzać. Wtedy tak naprawdę wystarczy zwykły dowód osobisty (ewentualnie paszport, który jest tak samo ważnym dokumentem za granicą) oraz jakiekolwiek zaświadczenie o posiadaniu ubezpieczenia zdrowotnego (może to być też takie, które wykupimy w towarzystwie ubezpieczeniowym, bądź jesteśmy posiadaczami karty EKUZ) – tak na wszelki wypadek!
Jeżeli jednak wybieramy się do Niemiec w celach zarobkowych, potrzebujemy nieco więcej dokumentów – chociażby po to, by się zameldować, otrzymać pozwolenie na tymczasowy pobyt w tym kraju oraz do wykonywania pracy. Żaden pracodawca, który proponuje legalne warunki zatrudnienia, nie weźmie na siebie odpowiedzialność za obcokrajowca, który nie posiada wszelkich dokumentów. Jest to dla niego zbyt wielkie ryzyko. Tym samym (ważny) dowód osobisty / paszport to podstawa. Kolejny dokument, który może nam się przydać to prawo jazdy – polskie są uznawane w całej Europie, dlatego nie potrzebujemy ich tłumaczenia czy wyrabiania sobie nowego. Podobnie jak w przypadku krótkich wyjazdów, tak i tutaj pomocne będzie ważne ubezpieczenie zdrowotne, zanim uzyska się zezwolenia na korzystanie z niemieckiej służby zdrowia.

Już dziś zarezerwuj przejazd!

ZAPISZ SIĘ!


Jakie dokumenty warto jeszcze zabrać?

Dowód osobisty czy ubezpieczenie zdrowotne to nie wszystko! Niemieckie urzędy, jak i potencjalny pracodawca może wystąpić o kilka dodatkowych zaświadczeń, które lepiej zawczasu przygotować w Polsce i zabrać ze sobą. Do takich należą chociażby zaświadczenia o niekaralności – przy formalnościach związanych z ubieganiem się o pobyt czasowy bądź stały, będzie to kolejny niezbędny element w procesie weryfikacyjnym. Wszelkie dyplomy ukończenia studiów, kursów, bądź inne potwierdzające nabycie umiejętności bądź kwalifikacji zawodowych, pomogą w uzyskaniu pracy i dobrych warunków płacowych. Jednak trzeba pamiętać, aby wcześniej przetłumaczyć je na język niemiecki. Referencje, polecenia, czy nawet świadectwa wykonywania pracy również mogą się przydać.


Sprawdź najpopularniejsze wpisy: